Bluza, koszulka i spodenki, czyli odpowiedni strój do jazdy na rowerze

Każdy rowerzysta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są podczas jazdy odpowiednie gadżety i dodatki. Szczególnie przydatny jest oczywiście kask rowerowy, lecz oprócz tego zwracać trzeba uwagę na oświetlenie na rowerze czy też takie uprzyjemniające podróż dodatki jak licznik rowerowy. Jak się jednak okazuje, równie istotną kwestią jest to, w co konkretnie będzie się ubranym na rowerze. Wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy tego, jak istotna jest właściwa odzież podczas jazdy na rowerze.

Dlaczego odpowiedni strój na rower jest tak ważny?

Co konkretnie sprawia, że odzież zagadana do jazdy na rowerze jest tak ważna? Jak się okazuje, może ona odpowiadać nie tylko za przyjemność i komfort podróżowania, lecz przede wszystkim za bezpieczeństwo. O czym więc trzeba wiedzieć w tym zakresie?

Do kluczowych elementów odzieży zaliczyć trzeba przede wszystkim spodenki, koszulkę a przede wszystkim dobrej jakości dresową męską bluzę sportową. Spodenki oczywiście będą chroniły nogi i pośladki przed obcieraniem i podrażnieniami, koszula będzie musiała efektywne odprowadzać pot z ciała, natomiast dobrej jakości bluza będzie realizowała dwa poprzednie zadania, a dodatkowo będzie zapewniała ciału odpowiednie ocieplenie. Co więcej, bluza nie może być wybrana zupełnie przydatkowo, ponieważ musi nie tylko zapewniać komfort termiczny, lecz dodatkowo musi być wygodna, a także nie może ograniczać ruchów. Jeśli założy się do jazdy na rowerze niewygodną i obcisłą bluzę, może się ona nawet rozedrzeć podczas jazdy.

Jak wybrać męską bluzę dresową do jazdy na rowerze?

Jak więc widać zdecydowanie najważniejszym elementem stroju na rower jest bluza dresowa. Czym się ona musi cechować? Bardzo ważną jej cechą charakterystyczną jest oczywiście rozmiar. W tym wypadu zaleca się, aby wybrać model nieco większy, aby zapewniał on dostatecznie dobre ruchy podczas jazdy. Wybranie wersji dobrze dopasowanej będzie krępowało ruch, co może być zwyczajnie mało przyjemne. Co więcej, bluza tego rodzaju powinna być także przewiewna, aby odpowiednio efektywnie odprowadzać pot. Cecha ta zapewniana będzie przez dobrze dobraną tkaninę, z której będzie ona uszyta. Odradza się tanie modele, które zawierają w swoim składzie duże ilości sztucznych składników, czyli np. poliester. O wiele lepiej pod tym względem spisuje się model bawełniany.

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas wybierania odpowiedniego rodzaju bluzy do jazdy na rowerze? Zaleca się, aby była ona wyposażona w kaptur, dzięki czemu możliwe będzie zabezpieczenie głowy przed opadami deszczu. Co ciekawe, kaptur może być wykorzystywany także jako osłona głowy przed silny słońcem. Na koniec warto wspomnieć, że dobra bluza do jazdy na rowerze powinna być także wyposażona w zapinane kieszenie. Można w nich będzie schować rzeczy osobiste i nie martwić się, że wypadną podczas jazdy.

Jak wybrać koszulkę i spodenki?

Oczywiście sama męska bluza dresowa to nie wszystko, o czym powinno się wiedzieć podczas kompletowania odpowiedniego stroju do jazdy na rowerze. Oprócz tego niezwykle istotną kwestią jest to, jaką się będzie miało na sobie koszulkę oraz co również istotne spodenki rowerowe. Czym się więc oba te elementy stroju muszą charakteryzować?

Nie da się ukryć, że najważniejszą funkcją każdej koszulki sportowej, w tym również tej wykorzystywanej do jazdy na rowerze, jest umiejętność odprowadzania potu. Ciało podczas wysiłku fizycznego generować może ogromne ilości potu, który trzeba odprowadzić poza skórę. W przeciwnym wypadku łatwo można doprowadzić do jej podrażnienia. Szczególnie poleca się nowoczesne koszulki zrobione z tworzyw sztucznych, które idealnie sprawdzają się w takich sportowych zastosowaniach.

Jak natomiast wygląda kwestia spodenek rowerowych? Jeżdżąc na rowerze, cały czas naraża się skórę pośladków na podrażnienie. Z tego też powodu wielu specjalistów zaleca, aby były one wyposażone w specjalną poduszkę, która zabezpieczać będzie wrażliwe części ciała przed podrażnieniem. Oczywiście zalecane jest również to, aby spodenki były przylegające do ciała, co będzie nie tylko zmniejszało opór aerodynamiczny podczas jazdy, lecz dodatkowo przyczyni się do zwiększenia wygody jazdy.