Jak wybrać koszulę nocną, żeby się wyspać?

Naukowcy informują, że dbanie o odpowiednią higienę snu jest niesamowicie istotne. Wysypianie się każdej doby wpływa na wiele poziomów funkcjonowania organizmu. Z zaburzeniami snu boryka się coraz więcej osób. Okazuje się, że jednym z czynników, które mogą mieć wpływ na odpowiednią jakość i czas spania jest dobór piżamy. Jak wybrać damską koszulę nocną, która nie będzie zakłócała tego procesu?

Dopasowanie materiału do temperatury

Przy wybieraniu piżamy należy wziąć pod uwagę swój sposób odczuwania temperatury. Zbyt intensywne poczucie gorąca lub zimna może być powodem budzenia się w nocy. Na zimę zaleca się wybieranie koszul nocnych wykonanych z flaneli lub wełny. Ciekawym, zdobywającym popularność surowcem jest wełna merynosów, która posiada wyjątkowo korzystne właściwości higroskopijne. Piżamy z grubej warstwy materiału sprawdzą się w domach, w których na noc pozostawione są uchylone okna, a temperatura utrzymuje się na poziomie niższym niż 20 stopni. Będą one również odpowiednie dla osób, które mają tendencję do marznięcia. W przypadku niższych temperatur warto wybierać też koszule nocne z grubszej bawełny. Problemem równie uciążliwym jak marznięcie jest przegrzewanie się organizmu. Modele szczególnie polecane na czas upałów to piżamy z jedwabiu. Powierzchnia tkaniny wykonanej z tego surowca posiada właściwości umożliwiające chłodzenie skóry i obniżanie odczuwanej temperatury. Dobrym pomysłem na gorące dni będą również koszule nocne z cienkiej bawełny. Szczególnie fasony na ramiączkach lub luźniejsze modele, które nie przylegają ściśle do ciała. Osoby, które często narzekają na gorąco lub budzą się spocone, powinny unikać piżam wykonanych z tworzyw sztucznych. Naturalne materiały zapewniają o wiele lepszą oddychalność i termoregulację. Nie ma jednak powodu, aby rezygnować z naturalnych tkanin, które posiadają niewielkie, kilkuprocentowe domieszki tworzyw syntetycznych. Wpływają one korzystnie na elastyczność i trwałość produktów, nie pogarszając ich pozytywnych właściwości.

Kolor również ma znaczenie

Barwy posiadają wyraźny wpływ na samopoczucie człowieka. Nie bez powodu tak dużą wagę przywiązuje się do kolorów występujących w miejscach przeznaczonych do relaksu i odpoczynku. Koszule nocne umożliwiające sprawne zaśnięcie powinny posiadać barwy wpływające na noszącą je osobę wyciszająco. Należy pamiętać, że intensywne odcienie żółtego i pomarańczowego znane są ze swojego działania pobudzającego i energetyzującego. Poszukując odzieży do spania warto zdecydować się na kolory kremowe, pastelowe lub intensywnie ciemne. Występujące na materiale wzory nie powinny składać się z pobudzających barw.

Odpowiednio dobrany fason

Koszula nocna, która nie będzie przeszkadzała posiadaczce w zażyciu odpowiedniej dawki snu, musi być przede wszystkim wygodna. Kupując nowy produkt, warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Gustowna piżama dobrej klasy nie powinna posiadać wystających nitek ani twardych, drapiących szwów. Wszystkie przeszycia powinny być gładko zakończone tak, by nie powodowały dyskomfortu i podrażnień skóry. Fason koszuli nocnej należy dobrać z uwzględnieniem zapewnienia swojemu ciału pełnej swobody ruchów. Ważne jest więc, aby piżama nie była zbyt opięta i nie obcierała skóry. Komfortowe mogą być zarówno proste bawełniane modele, jak i atrakcyjne, koronkowe wzory. Warto zadbać o odpowiedni dobór koszuli do kształtu sylwetki. Wyjątkowo istotne jest również dopasowanie rozmiaru. Zaleca się skontrolowanie rozciągliwości ramiączek, gumek i ściągaczy. Nie powinny bowiem wpijać się w skórę.

Dobór koszuli nocnej jest jednym z czynników wpływających na komfort odczuwany w czasie snu. Zapewnienie sobie dobrych warunków do spania umożliwia przesypianie odpowiedniego czasu w ciągu każdej doby. Wybierając nocną koszulę należy pamiętać, że wyjątkowo istotnym jest odczuwany w niej komfort i samopoczucie osoby, która ją nosi. Dzięki bogatej ofercie różnorodnych koszul nocnych na rynku, odnalezienie właściwego rodzaju nie jest problematyczne. Warto wybierać odzież, która wpływa pozytywnie na samopoczucie.