Odzież BHP o wysokiej widoczności

Odzież BHP o wysokiej widoczności

Prawidłowe stosowanie odzieży o wysokiej widoczności jest stosunkowo prostym i niedrogim środkiem ostrożności, który jednak odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa i zapobieganiu wypadkom. Odzież ta zmniejsza ryzyko wypadków i ofiar śmiertelnych w środowiskach, w których występuje duży ruch pojazdów, na przykład – w obszarach budowlanych i zakładach przemysłowych. W miejscach takich jak te, odzież robocza o wysokiej widoczności jest wymagana przez przepisy BHP. Podobnie jest w magazynach, gdzie wózki widłowe często poruszają się cicho. W takich środowiskach zaleca się noszenie kamizelek o wysokiej widoczności lub innych rodzajów odzieży o wysokiej widoczności.

Co to jest odzież BHP o wysokiej widoczności?

Kamizelki są jednym z najbardziej powszechnych rodzajów odzieży BHP o wysokiej widoczności, ale kurtki, spodnie, kombinezony, kombinezony, a nawet rękawice mogą zapewnić pracownikom Twojej firmy bezpieczeństwo i widoczność. Odzież składa się z dwóch elementów. Elementy fluorescencyjne wykonane przy użyciu specjalnych pigmentów, będące jaśniejsze od tzw. zwykłych kolorów. Pigmenty te odbijają światło ultrafioletowe ze słońca jako jasne, widzialne światło. Kolory fluorescencyjne maksymalnie wykorzystują istniejące światło słoneczne i mogą być lepiej widoczne w warunkach słabego oświetlenia, np. o zmierzchu lub w pochmurne dni. Ten rodzaj odzieży zapewnia również silny kontrast na większości tła, zarówno naturalnego, jak i stworzonego przez człowieka. Taśmy odblaskowe lub inne elementy wykonane z materiałów odbijających światło z powrotem. Materiały odblaskowe są najbardziej skuteczne w ciemności, ponieważ w świetle dziennym nie zapewniają dużego kontrastu. Większość odzieży BHP dostępnej tutaj zawiera kombinację tych dwóch elementów, np. kamizelki o wysokiej widoczności.

ubranie bhp odblaskowe

Wybór odpowiedniej odzieży

Określając, jaka odzież o podwyższonej widoczności będzie najbardziej odpowiednia dla pracowników Twojej firmy, w pierwszej kolejności należy ocenić, do jakiego rodzaju pracy każda z nich jest przeznaczona. W tym sensie odzież robocza o wysokiej widoczności jest podzielona w zależności od czynności wykonywanej przez pracownika w następujący sposób. Wolny ruch i niskie ryzyko – typ odzieży sprawia, że pracownik jest bardziej widoczny w warunkach wolnego i niskiego ryzyka ruchu. Osoby, które często noszą tę odzież o wysokiej widoczności to pracownicy parkingów, pracownicy supermarketów lub pracownicy magazynów, którzy zwykle noszą kamizelkę odblaskową. Umiarkowane / wysokie ryzyko ruchu pojazdów lub maszyn – ta odzież ochronna o wysokiej widoczności jest stosowana, gdy warunki pogodowe są niekorzystne, a pracownicy są narażeni na bliższy ruch pojazdów lub maszyn. W tym przypadku muszą zachować wyższy poziom bezpieczeństwa, więc potrzebują odzieży o wyższym stopniu widoczności. Pracownikami noszącymi tego typu odzież są osoby wykonujące prace porządkowe na drogach publicznych, kolejach i lotniskach. Ruch o bardzo dużym natężeniu i wysokim ryzyku – to odzież zapewniająca najwyższą widoczność. Idealnie nadaje się dla pracowników narażonych na wysokie ryzyko, bardzo duży ruch, takich jak konserwacja autostrad, personel medyczny i policyjny.