Strój pszczelarza – funkcje i znaczenie

Strój pszczelarza - funkcje i znaczenie

Stroje pszczelarzy pełnią nie tylko funkcję ochronną, ale również są nieodłącznym elementem pszczelarstwa. Warto więc poznać tajniki tego specjalnego ubioru, który zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort podczas pracy z pszczołami.

Ochrona przed ukąszeniami i użądleniami

Praca pszczelarza wymaga bezpośredniego kontaktu z pszczołami, które zazwyczaj bronią się poprzez ukąszenia i użądlenia. Strój pszczelarza jest specjalnie zaprojektowany (zobacz), by zapewnić ochronę przed bolesnymi atakami. Głównym elementem stroju jest kombinezon pszczelarski wykonany z grubego materiału, zwykle bawełny lub poliestru, który zapobiega dostawaniu się żądła pszczoły do skóry pszczelarza. Dodatkowo każdy kombinezon:

  •  zapewnia ochronę przed ukąszeniami i użądleniami pszczół.
  • posiada mankiety na rękawach i nogawkach kombinezonu zabezpieczające otwory przed dostawaniem się pszczół do stroju.
  • wyposażony jest w wewnętrzną warstwę kombinezonu wykonaną z lekkiego i oddychającego materiału.
  • posiada specjalne otwory wentylacyjne dla zapewnienia odpowiedniej regulacji temperatury.

Regulacja temperatury i wentylacja

Praca pszczelarza odbywa się w różnych warunkach atmosferycznych, od gorącego lata do chłodniejszych dni wiosny czy jesieni. Strój pszczelarza musi więc zapewniać odpowiednią regulację temperatury oraz wentylację. Wewnętrzna warstwa kombinezonu powinna być wykonana z lekkiego, oddychającego materiału, który zapewnia odprowadzanie wilgoci z ciała pszczelarza. 

mężczyzna w stroju pszczelarza

Dodatkowe elementy stroju pszczelarza

Oprócz kombinezonu pszczelarza istnieje kilka innych niezbędnych elementów stroju, które zwiększają bezpieczeństwo i ułatwiają pracę pszczelarza. Jednym z takich elementów jest kapelusz pszczelarski, który posiada siatkę osłaniającą twarz i szyję przed atakami pszczół. Dzięki temu pszczelarz może swobodnie patrzeć na pszczoły i komunikować się z innymi pszczelarzami podczas pracy. Dodatkowo, w skład stroju pszczelarza wchodzą również rękawice pszczelarskie, które chronią dłonie i przedramiona przed ukąszeniami. Rękawice wykonane są z grubego materiału, zwykle skóry, który zapewnia ochronę i jednocześnie umożliwia pewny chwyt narzędzi pszczelarskich.