Wybór szlafroka: czym się kierować?

Jednym z często spotykanych ubrań damskich noszonych typowo „po domu” jest szlafrok. Ten niezobowiązujący ciuch zaliczany jest do bielizny, ale w zależności od potrzeb może np. stanowić przyjemne w dotyku odzienie wierzchnie lub ubiór zapewniający miłe ciepło, gdy w domu jest chłodniej. Szlafroki funkcjonują w damskiej garderobie od bardzo dawna i nic nie wskazuje na to, by jego popularność miała obecnie się zmniejszyć.

Funkcjonalny i wygodny szlafrok

Nawet przy dobrze działającym ogrzewaniu w niektórych mieszkaniach chodzenie w bieliźnie nocnej, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach roku, nie jest zbyt przyjemne i trzeba szybko wrócić do łóżka. Dzięki założeniu szlafroka zaraz robi się cieplej i przyjemniej. Taki ubiór warto mieć zawsze pod ręką, na przykład zostawiać na oparciu krzesła czy na specjalnym wieszaku, ewentualnie w samym łóżku w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzał. Wtedy można po niego sięgnąć w sytuacji, gdy będzie potrzebny. Może też wisieć czy leżeć w łazience, o ile w powietrzu nie ma zbyt dużo wilgoci. Dzięki temu będzie można z niego skorzystać zaraz po kąpieli i wygodnie wysuszyć włosy. 

Co wpływa na wygodę szlafroka?

Zastanawiając się choć przez chwilę nad tym, jak wybrać szlafrok damski z takich modelów: https://intimiti.pl/szlafroki i nie mieć później wrażenia podjęcia niewłaściwej decyzji, warto przede wszystkim kierować się wygodą. To na pewno zaprocentuje. Jedną z cech wpływających na wygodę szlafroka jest jego rozmiar, który nie powinien być zaniżony – najlepiej będzie trafić idealnie, ale nieco większy może również całkiem dobrze się sprawdzić. Więcej materiału pozwoli komfortowo owinąć się szlafrokiem lub wtulić w niego np. podczas czytania książki przed snem. Trzeba zwracać uwagę na rękawy, bo rozmiarówka jest różna i nietrudno o pomyłki w tę lub inną stronę. O ile długi (znośnie) rękaw można podwinąć, krótki lub zbyt wąski będzie powodował naprawdę duży dyskomfort. 

Druga istotna kwestia to długość, ale w tym przypadku warto brać pod uwagę własne preferencje. Niektóre panie będą dobrze czuły się w dość krótkim szlafroku, na przykład takim sięgającym do pół uda. Jest to długość w sam raz do domu lub jako element dodatkowy do bielizny nocnej, nieźle sprawdzi się też w łazience – po kąpieli zakryje i ogrzeje tak samo jak ręcznik kąpielowy. Jeśli jednak szlafrok funkcjonuje jako typowy, niezobowiązujący ubiór domowy, może być znacznie dłuższy. Nawet długość maxi w tym przypadku okaże się wygodna, bo będzie można przyjemnie owinąć się materiałem i np. poleniuchować lub ogrzać się w odpowiedniej sytuacji.

Optymalna kolorystyka dla szlafroka?

Wybór koloru również polega na zdecydowaniu się na taki, który będzie najprzyjemniejszy w użytkowaniu. Noszenie szlafroka często budzi pozytywne skojarzenia, więc nie ma sensu wkładanie ubrania nielubianej barwy. Pastele (w szczególności te ciepłe) zwiększą przyjemność korzystania ze szlafroka chociażby w okresie jesiennej chandry. Korzystnie działają także energetyczne kolory, między innymi pomarańczowy, czerwony, ale trzeba uważać, by nie otaczać się ich nadmiarem. Chłodne barwy pozwolą łatwiej wyciszyć się i odpocząć. Czasami idealny wybór stanowi granat lub czerń, z jednej strony za takim wyborem przemawiają powody praktyczne, z drugiej możliwość „schowania się” w ciemnym materiale. Najmniej popularną barwą dla damskich szlafroków zdaje się być biały, bo nawet przy oszczędnym użytkowaniu może wymagać bardzo częstego prania. Poza tym wywołuje raczej chłodne, szpitalne wrażenie. 

Szlafrok do zadań specjalnych

Te panie, które lubią chodzić dłużej w szlafroku i traktują go wręcz jako podomkę czy fartuszek kuchenny, mogą potrzebować bardziej dopasowanego i funkcjonalnego ciucha, zawierającego m.in. kieszenie. W sprzedaży można znaleźć i takie szlafroki, na pewno będzie w czym wybierać. Miłośniczki przesiadywania w szlafroku przed telewizorem lub z książką w fotelu będą zadowolone z puszystych, miękkich modeli nierzadko z kapturem. Niekiedy szlafrok staje się też uwodzicielskim elementem sypialnianego negliżu – są to przeważnie modele z różnymi przezroczystościami, dodatkami, w kolorze czarnym lub czerwonym.